Naujasis Amerikos žurnalistų draugijos etikos kodeksas

Po daugiau kaip metus trukusios diskusijos, JAV žurnalistų draugija (Society of Professional Journalists-SPJ) patvirtino naująjį etikos kodeksą, kuris pakeičia ankstesnį, galiojusį nuo 1996 m. Dokumentas patvirtintas suvažiavime „Excellence in Journalism 2014“ vykusiame Nashville mieste (Tennessee valstija) rugsėjo 4-6 d.

Naujasis dokumentas radikaliai nesiskiria nuo ankstesniojo. Jame ir toliau įvardijami keturi etiškos žurnalistikos principai: ieškoti tiesos ir pranešti apie ją; minimizuoti žalą; veikti nepriklausomai; būti atskaitingam ir skaidriam. Naująjį kodą galite parsisiųsdinti, spausdami čia.

Ta proga siūlau susipažinti su draugijos svetainėje paskelbtais trumpraščiais („position papers“) žurnalistinės etikos temomis — draugijos etikos skyriaus narių rekomendacijos, pranešinėjant apie netektis, tragedijas ir aukas; naudojant anoniminius šaltinius, svarstant atskaitingumo, plagiatų; nupirktos žurnalistikos klausimus ir dalyvavimą politinėje veikloje. Spauskite čia.

Nei rekomendacijos, nei pats etikos kodeksas nėra, ir negalėtų būti, įpareigojantys dokumentai teisiniu požiūriu. Tai tenykštės žurnalistų bendruomenės savanoriškas įsipareigojimas.

SPJ priklauso nemažai JAV žurnalistų, bet toli gražu ne visi. Nors kodeksas yra naudojamas kai kuriose užsienio šalyje kaip pavyzdinis dokumentas, jis taip sulaukia aštrios kritikos iš SPJ narių ir kitų žurnalistų. Tarp nusiskundimų — etikos kodeksas pernelyg vėlai atsiliepia į sparčiai besikeičiančią aplinką, kurioje dirba žurnalistai.

 

Speak Your Mind

*