Biblioteka

Šioje skiltyje straipsniai ir/ar nuorodos į straipsnius ar kitą medžiagą pateikiami alfabetine tvarka pagal autoriaus (o jei keli, pirmojo autoriaus) pavardę, o jeigu nėra, medžiagą parengusios institucijos pavadinimą, tada chronologine tvarka, pradedant naujausiu.

Snow Fall. The Avalanche at Tunnel Creek
Autorius:  John Branch, The New York Times žurnalistas. 2012 m. pabaigoje įtakingiausias JAV dienraštis savo svetainėje paskelbė kūrinį apie sniego griūtį Kaskadų (Cascades) kalnuose Amerikos šiaurės vakaruose, į šiaurę nuo Seatlo miesto. Snow Fall laikytinas interaktyvios žurnalistikos šedevru, už kurį 2013 m. J. Branch pelnė Pulicerio premiją. Kaip jis buvo kuriamas pasakojama svetainėje SOURCE.

Objectivity in Journalism
Autorius: David Brooks, The New York Times apžvalgininkas aptaria objektyvumą žurnalistikoje. Anot jo, objektyvumas yra siektina vertybė ir pateikia „šešias pakopas“, jo siekiant.

The social animal
Autorius: David Brooks, The New York Times apžvalgininko įžvalgos apie naująjį humanizmą, kurio ašis yra suvokimas, jog racionalumo pagrindas yra emocijos — pagrindinis žmogaus mąstymo variklis. Kalba pasakyta TED (Technology, Entertainment, Design) konferencijoje 2011 m.

The Integrity of the Image. Current practices and accepted standards relating to the manipulation of still images in photojournalism and documentary photography
Autorius: David Campbell. The World Press Academy leidinys skirtas skaitmeninės fotožurnalistikos standartams aptarti, paskelbtas 2014 lapkričio mėn. World Press Photo yra tarptautinė organizacija, įkurta 1955 m. Amsterdame, puoselėjanti profesionalios fotožurnalistikos ir dokumentinės fotografijos standartus. Kasmet ruošia prestižinį spaudos žurnalistikos konkursą. Integrity of the Image taip pat galite parsisiųsdinti iš čia.

The Long Shadow of Chinese Censorship: How the Communist Party’s Media Restrictions Affect News Outlets Around the World
Autorė: Sarah Cook. Išleido Center for International Media Assistance 2013.10.22. Pranešime apžvelgiamos Kinijos komunistų partijos priemonės cenzūruoti pasaulio žiniasklaidą per jos atstovus Kinijoje ir jų darbdavius užsienyje. Kaip rašoma pranešime, Kinijos pareigūnai trukdo užsienio šalių žurnalistams dirbti, yra suruošę kibernetines atakas prieš žinomus užsienio laikraščius, stengiasi kontroliuoti Hong Kong’o, Taivanio ir kinų diasporos žiniasklaidą. Aptariamos ir subtilesnės Kinijos pareigūnų priemonės skatinant savicenzūrą arba veikiant per žiniasklaidos savininkus, reklamos davėjus ir kitas institucijas taip, kad jų rankomis būtų imamasi cenzūros prieš žurnalistus. Pranešimą taip pat atsisiųsdinti iš čia.

The Obama Administration and the Press
Leonard Downie, Jr. pranešimas apie laisvo žodžio padėtį Jungtinėse Valstijose po 2001 rugs. 11 išpuolių. Autorius yra ilgametis laikraščio Washington Post vykdomasis redaktorius, tiriamosios žurnalistikos organizacijos Investigative Reporters and Editors steigėjas ir vadovas. Aptariami konkretūs atvejai, susiję su informacijos nutekinimu žurnalistams, Barako Obamos pažadai prezidentinės rinkimų kampanijos metu ir tikrovė, jam tapus šalies vadovu, taip pat valstybės pareigūnų slapti veiksmai prieš žurnalistus, stengiantis susekti šaltinių tapatybę. Išleido žurnalistų gynimo organizacija Committee to Protect Journalists.

The Reconstruction of American Journalism
Leonard Downie, Jr. ir Michael Schudson pranešimas apie Amerikos žurnalistikos pertvarką — spaudos verslo modelio braškėjimą ir jo pasekmes naujienoms ir žurnalistikai apskritai, eterio žurnalistikos problemas, naujas medijas, įskaitant socialinius tinklus, kurios pradeda užpildyti susidariusią tuštumą,žurnalistikos mokyklų vaidmenį. Pranešime pateikiamos rekomendacijos sukėlė plačią ir audringą diskusiją JAV žurnalistų bendruomenėje. Autoriai yra du žurnalistikos profesoriai: Downie, ilgametis laikraščio Washington Post vykdomasis redaktorius; ir Schudson, septynių knygų apie žurnalistikos sociologiją ir istoriją autorius, kitų trijų redaktorius.

The Structure of Foreign News
Autoriai: Johan Galtung ir Mari Holmboe Rude. Norvegų mokslininkų plačiai cituojama naujienų vertės taksonomija — hierarchija kriterijų, kuriais vadovaujantis atrenkama informacija naujienoms. 1965 m. paskelbtas ir šiandien plačiai cituojamas tyrimas buvo vienas ankstyvų bandymų sukurti informacijos tapimo naujienomis modelį.

Objectivity Precludes Responsibility
Komunikacijos tyrėjo ir pedagogo Theodore L. Glasser poleminis straipsnis, neigiantis objektyvumą kaip žurnalistikos profesijos vertybę. Straipsnis paskelbtas 1984 m. žurnale Quill. JAV žurnalistų bendruomenei ir kai kurie pavyzdžiai yra susieti su ta šalimi ir tais laikais, tačiau esmė yra jo pateiktuose argumentuose. Straipsnis paimtas iš Columbia School of Journalism archyvo.

Story-Based Inquiry. A manual for investigative journalists.
Autorius: Mark Lee Hunter. Nemokamas UNESCO leidinys. Vadove pažingsiui aptariama tiriamosios žurnalistikos projekto eiga — nuo hipotezės surašymo iki medžiagos paruošimo publikavimui. Vadovą taip pat galima atsisiųsdinti iš čia.

Welcome to the end of secrecy
Jeff Jarvis, The Guardian laikraščio apžvalgininko pastabos apie skirtumą tarp privatumo (privacy) ir slaptumo (secrecy) interneto amžiuje įkandin Snowden atskleistų dokumentų apie JAV valdžios kibernetinį sekimą ir šnipinėjimą. Autoriaus tinklaraštis BuzzMachine.

Reuters Institute Digital News Report 2014: Tracking the Future of News
Nic Newman and David A.L. Levy redaguotas kasmetinis tyrimas apie naujienų kanalus devyniose valstybėse parodo tendencijas, kurias sąlygoja kultūriniai ir socialiniai skirtumai. Tirtos: Brazilija (urbanizuotoji dalis), Danija, Ispanija, Italija, Japonija, Jungtinės Amerikos Valstijos, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Vokietija. Reuters Institute for the Study of Journalism, 2014. 93 psl.  Tyrimą taip pat galima parsisiųsdinti iš čia.  2013 m. tyrimą rasite čia.

Žiniasklaidos atskaitingumas – žvalgomasis tyrimas
Audronė Nugaraitė, Rytis Juozapavičius ir Romas Sakadolskis. Tyrimas apima Latviją, Lietuvą ir Švediją. Transparency International Lietuvos skyriaus užsakymu. Vilnius, 2009. 20 p. Tyrimą taip pat galima parsisiųsdinti iš čia.

The New Normal for News
Oriella viešųjų ryšių tinklo tyrimas apie skaitmeninę žurnalistiką 2013 m. Apklausta per 500 žurnalistų 14 valstybių. Šeštas metinis tyrimas. Tyrimą galima parsisiųsdinti iš čia.

Comparative European Journalism
Henrik Örnebring. „Comparative European Journalism: The State of Current Research“ (Working Paper) Oxford: Reuters Institute for the Study of Journalism, 2009. 22 p.

Europos verslo reporteris. Gairės būsimiems ekonomikos ir verslo žurnalistams
Vija Marija Pakalkaitė (red.), Rytas Staselis ir Ieva Elvyra Kazakevičiūtė. Leidinys išleistas po mokymų, kuriuos rengė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje ir dienraštis „Verslo žinios“. Išleista Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje lėšomis, 2013 m. 40 p. Galima žiūr. čia.

NYU-Journalism-Handbook-for-Students
Autorius: Adam L. Penenberg.  Niujorko universiteto žurnalistikos vadovas studentams. Etika, teisė ir gera praktika. Vadovą taip pat galite parsisiųsdinti iš čia.

State of the News Media (2014)
Pew Research Center, 2014 m. išsamiausias ir autoritetingiausias metinis tyrimas apie JAV žiniasklaidą.  Vienuoliktoje laidose yra tyrimo santrauka ir išvados, taip pat skyriai apie Amerikos žurnalistikos finansinę padėtį, naujienų vaizdų įrašus internete, skaitmeninės žurnalistikos vystymąsi, medijų ir naujienų naudojimosi rodiklius, ir kt.

The Role of News on Facebook
Pew Research Center tyrimas apie naujienas didžiausioje socialinių medijų terpėje. Išvada — naujienos yra dažnai pasitaikantis bet neesminis reiškinys Facebook. Tyrimą rasite ir čia. 24 psl., 2013.

Political Polarization & Media Habits
Pew Research Center tyrimas apie amerikiečių politinio gyvenimo susipriešinimo poveikį, renkantis žiniasklaidos kanalus. Penktas serijoje apie JAV politinį susipriešinimą. Tyrimą rasite ir čia. 80 psl., 2014.

10 pasiūlymų žiniasklaidai
Piliečių santalka. Vilnius. E-leidinį taip pat galima parsisiųsdinti iš čia. 22 psl., 2008.

Principles of Journalism
Project for Excellence in Journalism. JAV žurnalistų bendruomenės aptarti ir 2001 m. paskelbti devyni laisvos ir nepriklausomos žurnalistikos principai. Internete šį dokumentą rasite čia.

Reuters Handbook of Journalism
Didžiausios pasaulyje naujienų agentūros Reuters vadovas žurnalistams, kurio apimtis yra 578 p. Leidimo data yra 2008 m., bet Reuters darbuotojai dažnai papildo vadovą, pažymėdami kada kuris nors skyrius buvo pakeistas. Jeigu norite parsisiųsdinti pdf pavidalu, spauskite čia. Taip pat gali dominti naujienų agentūros pasitikėjimo principai — The Trust Principles — paskelbti II Pasaulinio karo metais.  Galite parsisiųsdinti 16 p. leidinį, kuriame pateikiama ir glausta Reuters istorija, spausdami čia.  Galiausiai, Reuters yra paskelbusi savo elgesio ir etikos kodeksą — Code of Business Conduct and Ethics –, kuris galioja ne vien žurnalistams, bet visiems bendrovės „Thomson Reuters“ ir jai pavaldžių struktūrų darbuotojams.  Paspaudę nuorodą rasite kodekso vertimus į 19 kalbų, įskaitant vokiečių, prancūzų, lenkų ir rusų. Galite parsisiųsdinti 39 p. leidinį anglų kalba, spausdami čia.

Naujienų raštingumas: kaip nustatyti pranešimo kokybę
Sakadolskis, R. Straipsnis paskelbtas Vilniaus universiteto svetainėje „Universiteto naujienos“. Originalą surasite čia. 2013.

Žurnalisto ir šaltinio bendravimo principai
Sakadolskis, R. Straipsnis monografijoje Medijos žiniasklaida, žurnalistika tradicinėje ir tinklaveikos visuomenėje, Žygintas Pečiulis, red. Vilniaus universiteto leidykla, 2012.

Kaip kritiškai skaityti laikraštį ir kam to reikia?
Sakadolskis, R. Straipsnis leidinyje Žiniasklaidos skaidrumas. Straipsnių rinkinys. Rytis Juozapavičius, sudarytojas. Transparency International Lietuvos skyriaus užsakymu. Visą leidinį galima parsisiųsdinti iš čia. Eugrimas, 2007.

Getting Bin Laden
Nicholas Schmidle, žurnalo The New Yorker bendradarbio straipsnis apie slaptą JAV operaciją, kurios metu Pakistane 2011 geg. 1 d. nukautas al Qaeda vadas Osama bin Laden. Paskelbtas prabėgus trims mėnesiams nuo operacijos. Šių laikų literatūrinės žurnalistikos pavyzdys. Paskelbtas 2011 08 08, prabėgus vos trims mėnesiams ir savaitei nuo bin Laden žuties. Originalas čia.

SPJ Code of Ethics
JAV Žurnalistų draugijos (Society of Professional Journalists-SPJ) 2014 m. rugsėjo mėn. patvirtintas naujasis etikos kodeksas. Pakeičia ankstesnį, veikusį nuo 1996 m. SPJ taip pat skelbia trumpraščius („policy papers“) etikos klausimais. Žiūr. čia.

Frank Sinatra Has a Cold
Gay Talese, žurnalistas ir rašytojas, dirbo dienraštyje The New York Times ir žurnale Esquire, vienas iš literatūrinės (naujosios) žurnalistikos pradininkų. Ši garsaus dainininko ir pramogų verslo atstovo apybraiža pelnė Talese platų pripažinimą ir šiandien laikoma literatūrinės žurnalistikos šedevru. Sinatra atsisakė kalbėtis su jaunu žurnalistu, kuris jį stebėjo regis šešias savaites keliuose miestuose. Atkreipkite dėmesį į Talese gebėjimą kurti straipsnio herojaus portretą per jo elgesio, manierų, bendravimo su aplinkoje esančiaisiais detales. Straipsnis paskelbtas 1966 m. balandžio mėn, numeryje.

Eurokopūstų dalybos. VŽ nebedalyvaus „gerų darbų“ viešinimo konkursuose
Verslo žinių redakcijos straipsnis, kuriame laikraštis pasako „Ne“ Europos paramos pinigams, kuriais valstybė perka žurnalistų paslaugas. 2014 09 17.

Online comment moderation: emerging best practices
World Editors Forum (Pasaulio redaktorių forumo) parengtas 80 psl. vadovas skirtas interneto komentarų kultūrai gerinti: aptariami iššūkiai, priežiūros priemonės, juridiniai ir etikos klausimai. Išleido Pasaulio laikraščių ir naujienų leidėjų asociacija (World Association of Newspapers and News Publishers) 2013.